Sukcesy Poznańskiego Ortopedy W 37 Medigames (Mistrzostwach Świata Profesji Medycznych)

Na przełomie maja i czerwca 2016 roku w Słoweńskim Mariborze odbyły się 37 Igrzyska MEDIGAMES. W zawodach startowała 7-osobowa drużyna polskich tenisistów stołowych, w tym dwoje poznaniaków: Katarzyna Grabowska rezydentka ortopedii z Kliniki Ortopedii Ogólnej, Onkologicznej i Traumatologii oraz protetyk słuchu Grzegorz Waloszczyk. Polskę reprezentowali również: Andrzej Bernatowicz, Andrzej Kapłon, Andrzej Kacała, Andrzej Wnęk i Andrzej Kleinrok.

Polacy zdominowali turniej tenisa stołowego, zdobywając medale w większości kategorii wiekowych.

W kategorii do lat 35 brązowy medal zdobył Grzegorz Waloszczyk. Kategorię od 35-44rż wygrał Andrzej Kapłon. Nasi zawodnicy absolutnie zdominowali kat. 45-54rż zdobywając wszystkie medale: Andrzej Bernatowicz złoto, Andrzej Wnęk srebro i Andrzej Kacała brąz. W kategorii kobiet zarówno do lat 35, jak i w kategorii open złote medale zdobyła debiutantka Katarzyna Grabowska.

Również turnieje deblowe i mikstowe przebiegały zgodnie z oczekiwaniami polskich zawodników. Zwycięstwo w kategorii do lat 54 odniósł debel Andrzej Kapłon-Andrzej Wnęk, a na najniższym stopniu podium stanęła para polsko-austriacka Andrzej Barnatowicz-Walter Povysil. W kategorii powyżej 55roku życia brąz wywalczyli Andrzej Kleinrok i Cemal Seyman Cabdan (Turcja). Debla kobiet bezapelacyjnie wygrała polsko-słoweńska para Katarzyna Grabowska-Martina Komovec.

Do kompletu złotych medali w tenisie stołowym poznańskiej rezydentce ortopedii zabrakło jedynie zwycięstwa w grze mikstowej. W piątym secie dramatycznego meczu finałowego polska para mikstowa Katarzyna Grabowska-Andrzej Bernatowicz uległa 11:9 południowokoreańskiej parze Sun Ja Lee-Myung Han Kim i uzyskała tytuł Wicemistrzów Świata.

Polscy tenisiście stołowi startowali z sukcesami również w pozostałych kategoriach rackethlonowych. W squashu para mikstowa Katarzyna Grabowska-Andrzej Bernatowicz podobnie jak w koronnej dyscyplinie również zdobyła srebrny medal. W kategorii singlowej kobiet zwyciężyła najlepsza tenisistka stołowa – Katarzyna Grabowska. Andrzej Bernatowicz zajął drugie miejsce w kategorii mężczyzn do 54rż.

Bez medali dla Polaków nie zakończył się również turniej badmintonowy. Trzecie miejsce w singlu zdobyła Katarzyna Grabowska, a w parze ze Słowenką Alenką Kotnik wywalczyła srebro w deblu.

Najbardziej wszechstronny z polskich tenisistów stołowych Andrzej Kacała wystąpił z sukcesami również w zawodach lekkoatletycznych. Zdecydowanie wygrał turniej skoku wzwyż, a w skoku w dal zajął 3 lokatę w kategorii wiekowej 45-54 lata.

W tegorocznych MEDIGAMES polscy tenisiści stołowi zdobyli w sumie 21 medali. Podsumowując występy poznaniaków: rekordowe 8 medali (w tym 4 złote) zdobyła Katarzyna Grabowska. Grzegorz Waloszczyk zakończył rozgrywki z jednym medalem na koncie.

Podobnych sukcesów spodziewamy się na kolejnych MEDIGAMES, które odbędą się w 2017r w Marsylii.